Poprzednie wpisy:

Następne wpisy:

Fotografia ślubna Gorzów

Polecam

Tacy fotograficy

Fotografia ślubna GorzówFotografia ślubna to nie jest zbyt dobrze postrzegana dziedzina wśród fotografów profesjonalistów.

Najczęściej odbierana jest jako tak zwana "chałtura", nie ma miejsca na artystyczną finezje, bo trzeba zadowolić klienta.

Ale...to nie do końca prawda. Dobry fotograf (portrecista) potrafi z czegoś tak komercyjnego i "przaśnego", jak fotografia ślubna zrobić coś wyjątkowego. Tylko, że tacy fotograficy bardziej się cenią i nie narzekają na brak klientów - rezerwować trzeba z dużym wyprzedzeniem.
Jednak pamiętajmy, ze zdjęcia ślubne mają być pamiątką nie tylko na całe życie, ale i pokolenia - jak się ogląda wytwory niektórych "artystów", to naprawdę jest się czego wstydzić.
Ten jeden raz w życiu, warto sprawę przemyśleć, pooglądać portfolia wielu fotografów zanim podejmiemy ostateczną decyzję.
Jeszcze jedna ważna uwaga - nie zawsze to, co widać na stronie internetowej dobrze prezentuje umiejętności fotografa - najlepiej, jeśli oprócz standardowej galerii jest jeszcze blog, gdzie wrzucane są na bieżąco efekty pracy.
Ba, zdarza się nawet kradzież cudzych zdjęć i podpisywanie własnym nazwiskiem. Przede wszystkim ustalmy budżet, jakim dysponujemy. Czasem warto zrezygnować z czegoś (na przykład z zaproszenia dalekiej rodziny), aby więcej przeznaczyć na zdjęcia. Jednak rzeczywistość wygląda inaczej - to najczęściej na fotografii ślubnej oszczędza się najczęściej. A jakie są skutki? Zdjęcia źle technicznie wykonane, dziwne plenery, czy też po prostu nieudane kadry.

I będzie się bronić

Pozostajemy w temacie fotografii ślubnej.

Ten artykuł będzie dla tych, którzy mają ponadprzeciętne wymagania.

Jeżeli zależy wam na naprawdę dobrych fotografiach ślubnych, to czeka was wyzwanie. Jak pisałam, poziom większości fotografii ślubnych jest raczej niski.
Bardzo mnie to martwi, ponieważ warto promować dobrą fotografię i uwrażliwiać odbiorców.
Niestety, większość fotografów o fotografii często nie wie nic.

Kadry centralne, prześwietlenia, zły dobór światła, czy też sztuczne pozy pozujących par, tworzą zły koktajl.

A do tego fatalna obróbka zdjęć, która wielu "profesjonalistów" kwalifikowałaby do tytułu "mistrzów Photoshopa". To tyle, jeżeli chodzi o fakty.

Prawdę mówiąc, nie brakuje na szczęście dobrych fotografów ślubnych, którzy wykonują bardzo ładne fotografie - naturalne kadry, prawidłowe oświetlenie, przemyślane sesje.

Do tego minimalna obróbka, lekki retusz, korekcja światła, czy nasycenia - do tego nawet nie trzeba Photoshopa! Pamiętajmy - dobre zdjęcie broni się samo.
I będzie się bronić z upływem czasu, natomiast kiczowate przeróbki w Photoshopie będą po prostu powodem do wstydu.
Warto to wziąć pod uwagę.

Rynek jest wolny

Fotografia ślubna w aspekcie technicznym to również temat warty poruszenia.
No to jedziemy. Jak wspominałam, mimo że poziom przeciętnych zdjęć ślubnych jest zasadniczo raczej niski, to zdarzają się również zdjęcia wybitne.
O czym należy pamiętać, to fakt, że nie najlepszy sprzęt robi zdjęcia, ale fotograf, który ma konkretne doświadczenie, pasję i talent. To są trzy najważniejsze czynniki.
Pamiętajmy, że fotografia jest dziedziną sztuki.
Najczęściej ma charakter użytkowy, jednak powinna reprezentować pewien poziom.
Jasne, że nie mam tutaj na myśli amatorskich zdjęć, czy tez fejsbuczkowych fotek.

Chodzi mi o to, ze jeśli ktoś za te zdjęcia płaci, to powinny być dobre - koniec kropka.

A często wśród tzw.

profesjonalistów, poziom jest słabszy, niż aspirujących amatorów, którzy na zdjęciach nie zarabiają.
I tak nie może być. Z drugiej strony rynek jest wolny, ktoś za te zdjęcia przecież dobrowolnie zapłacił.
No właśnie...
jednak nie zawsze jest to takie oczywiste.
W internecie można znaleźć historie wielu par, które zostały po prostu oszukane, bo "profesjonalista" pokazał im zdjęcia, które tak naprawdę nie zostały zrobione przez niego.
I na tej bazie Państwo Młodzi go wybrali.
Smutne, ale to się zdarza.

Dlatego należy dokładnie zweryfikować danego fotografa, bo naprawdę złe zdjęcia mogą zrujnować ten ważny dzień.

.